20 wrz
Wentylacja mechaniczna to obowiązkowe wyposażenie nowoczesnego gabinetu medycznego. Dzięki systemowi wentylacji nawiewno-wywiewnej jesteśmy w stanie regulować przepisową krotność wymian powietrza, jaka powinna zachodzić w gabinecie lekarskim. Czy możemy zastosować w gabinecie medycznym wentylację grawitacyjną? Tak ale stosując wentylację grawitacyjną nie jesteśmy w stanie kontrolować krotności wymian powietrza w gabinecie, a co za tym idzie pogarszamy warunki higieniczno-sanitarne dla pracującego tam lekarza.
Wentylacja grawitacyjna, to gorsza jakość powietrza pod względem ilości drobnoustrojów, który należy regularnie przewietrzać. Wentylacja grawitacyjna jest również zależna od jakości powietrza na zewnątrz, dlatego ja uważam, że wykonanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej w gabinetach medycznych jest obowiązkowe.
Należy również uważać na projekty mieszane, które zakładają np wykonanie nawiewników okiennych i jedynie wywiew sufitowy. W takiej sytuacji nie mamy kontroli nad ilością powietrza która przepływa przez nawiewniki, przez co może powstawać w gabinecie nieprzyjemne podciśnienie i suchość powietrza.
Co mamy zatem do wyboru?
Czy warto jest instalować klimatyzację w gabinecie?
Niektóre z pomieszczeń medycznych wymagają kontroli nad temperaturą pomieszczenia oraz poziomem wilgotności (takie jak np. laboratoria, pomieszczenia preparacji krwi), jednak w podstawowym gabinecie medycznym, posiadanie klimatyzacji jest opcjonalne.
Warto zwrócić uwagę na uwarunkowania lokalowe - czy gabinet jest w starym, źle izolowanym budynku, czy w nowoczesnym obiekcie.
Czy ten post był dla Ciebie przydatny? Daj znać w komentarzu!